Poradnik / Artykuły, Podobne / Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne – czym się różnią?

Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne – czym się różnią?

Gazowe kotły kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Ogrzewają pomieszczenia i jednocześnie mogą przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Czym się różnią?

Podstawowa różnica to sposób, w jaki przygotowują ciepłą wodę użytkową. Kocioł jednofunkcyjny współpracuje z kilkudziesięciolitrowym zasobnikiem, w którym jest gromadzona ciepła woda użytkowa. Natomiast dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo.

Kotły dwufunkcyjne

To urządzenia przeznaczone przede wszystkim do mieszkań, w których nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Wiesza się je na ścianie. Mają wymiary około 84 cm wysokości, 45 cm szerokości i 35 cm głębokości. Montaż takich kotłów to oszczędność miejsca, co w mieszkaniach jest istotnym argumentem przemawiającym za takim wyborem.

Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo, więc uruchamia się dopiero, gdy odkręcimy kran. Dlatego też na ciepłą wodę trzeba poczekać kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, a to bywa niekomfortowe. W praktyce najlepiej więc, by kocioł był zainstalowany w kuchni lub w łazience i oba te pomieszczenia były jak najbliżej siebie. Wtedy ciepła woda szybciej dopłynie z kotła do kranów. Producenci kotłów, jak Beretta, proponują też inne rozwiązanie – możliwość aktywowania funkcji tzw. wstępnego podgrzewu c.w.u., która utrzymuje temperaturę wody w kotle na poziomie około 55°C, więc krócej czekamy na ciepłą wodę. Natomiast najbardziej korzystnym dla użytkowników rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym kilkudziesięciolitrowym zasobnikiem, dającym komfort korzystania z c.w.u. Kiedy ciepła woda w zasobniku się kończy, kocioł podgrzewa następną porcję. Takim urządzeniem jest na przykład kocioł Beretta Exclusive X.  Ma wbudowany zasobnik ze stali nierdzewnej o pojemności 60 litrów. EXCLUSIVE BOILER GREEN HE 25 B.S.I.

Kotły jednofunkcyjne

Takie kotły montuje się w domach, gdzie mieszkają więcej niż dwie osoby i zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest duże. W domach jest wiele punktów poboru ciepłej wody, z których korzysta się jednocześnie. Dlatego też potrzeba więcej podgrzanej wcześniej wody.

Na przykład zasobnik cylindryczny, stojący Idra TOP 120 marki Beretta ma pojemność 120 litrów. https://beretta.pl/produkt/idra-top-120

Zadaniem kotła jednofunkcyjnego jest przede wszystkim ogrzewanie pomieszczeń. Ale jeżeli będzie współpracował z zasobnikiem, to przygotuje także ciepłą wodę użytkową w takiej ilości, by wystarczyło na potrzeby wszystkich domowników. Na przykład zasobnik cylindryczny, stojący Idra TOP 120 marki Beretta ma pojemność 120 litrów. https://beretta.pl/produkt/idra-top-120

To zapewnia zdecydowanie lepszy komfort korzystania z ciepłej wody niż w przypadku kotłów dwufunkcyjnych.

  • Jeżeli chcesz kupić kocioł, wymienić na nowy, potrzebujesz fachowej porady i szczegółowych informacji na temat kotłów kondensacyjnych marki Beretta, szukasz fachowca, który wykona usługę instalacyjną lub serwisową, skontaktuj się z Autoryzowanym Instalatorem beretta.pl/kontakt/aib   lub Serwisantem Beretta – beretta.pl/kontakt/asb
PRZECZYTAJ...
krótkie i pomocne odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych
ZOBACZ...
jak odpowiednio dbać o urządzenie grzewcze i jak poradzić sobie w razie jego usterki© Beretta 2022