Poradnik / Artykuły / Jaki kocioł wybrać do jednorodzinnego domu, a jaki do większych budynków?

Jaki kocioł wybrać do jednorodzinnego domu, a jaki do większych budynków?

Metraż pomieszczeń ściśle wiąże się z doborem kotła gazowego, a dokładnie z jego mocą. Konieczna jest też wiedza o zapotrzebowaniu na ciepło w danym budynku. Wtedy można odpowiednio wybrać model kotła.

 

Kocioł Beretta MySmart X

Zapotrzebowanie na ciepło

By obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło danego budynku, trzeba wiedzieć w jakiej technologii jest zbudowany, w jakich latach powstał. To bowiem pozwala orientacyjnie określić wskaźniki strat ciepła. Jakie są straty ciepła?
od 120 do 200 W/m² – dla domów bez izolacji cieplnej, wybudowanych przed rokiem 1980;
od 90 do 120 W/m² – dla domów z lat 80. i 90. ubiegłego wieku;
od 60 do 90 W/m² – dla domów wznoszonych od końca lat 90., dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami, modernizowanych;
od 40 do 60 W/m² – w nowoczesnych domach, stawianych w nowoczesnych technologiach, w domach energooszczędnych straty wynoszą nawet poniżej 40 W/m².

Moc kotła w domu jednorodzinnym

Jakiej mocy powinien być kocioł w domu o powierzchni 150 m2, który jest zbudowany w nowoczesnych technologiach? Zakładając, że straty ciepła wynoszą około 60 W/m², to zapotrzebowanie na ciepło wynosi tu mniej więcej 9000 W (150 m² x 60 W/m²=9000 W), czyli minimum 9 kW.

Zatem wystarczy kocioł o maksymalnej mocy np. 20 kW – takim modelem jest m.in. kocioł kondensacyjny MySMART X marki Beretta. To kompleksowe rozwiązanie do mieszkań i domów jednorodzinnych, zapewniające tanią eksploatację. MySMART X jest jednymi z najbardziej efektywnych energetycznie gazowych urządzeń kondensacyjnych na naszym rynku.

Tak jak pozostałe kotły kondensacyjne marki Beretta do mieszkań oraz domów jednorodzinnych, MySMART X ma homologację RANGE RATED. Dzięki temu można dostosować maksymalną moc kotła do rzeczywistego cieplnego zapotrzebowania systemu grzewczego, do wielkości ogrzewanej powierzchni i wyliczeń projektanta. To daje realne zmniejszenie zużycia gazu oraz obniżenie emisji spalin, ponieważ kocioł będzie pracował z dopasowaną do potrzeb mocą, a nie z maksymalną, jaka jest możliwa.

Tam, gdzie potrzebna jest duża moc

Do dużych domów oraz do wielkopowierzchniowych budynków (o powierzchni nawet 40 000 m2) czy hal są przeznaczone urządzenia o bardzo dużej mocy. Na przykład kotły z serii Power PLUS BOX marki Beretta mogą pracować w kaskadzie (w jednym systemie grzewczym) do łącznej mocy 6,9 MW. W tej serii urządzeń są trzy modele: PP BOX 1002 P INT, PP BOX 1003 P INT oraz PP BOX 1004 P INT, składające się odpowiednio z dwóch, trzech i czterech modułów grzewczych, każdy modulujący w zakresie mocy od 26 aż do 128 kW (przy parametrach pracy 50/30°C).

POWER PLUS BOX odprowadzenie spalin

Kotłem o mniejszej mocy, ale wystarczającej do bardzo dużych domów jest model Power X 50. Jego maksymalna moc wynosi 45 kW. Kocioł Power X 50 R.S.I.  jest jednofunkcyjny, ma szeroką modulację w zakresie mocy od 13,5 do 45 kW (przy parametrach pracy 50/30°C). Może sterować trzema obiegami grzewczymi: strefami wysokiej i niskiej temperatury oraz temperaturą ciepłej wody użytkowej w zasobniku. Zobacz produkty

PRZECZYTAJ...
krótkie i pomocne odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych
ZOBACZ...
jak odpowiednio dbać o urządzenie grzewcze i jak poradzić sobie w razie jego usterki



© Beretta 2022