Poradnik / Artykuły, Podobne / Jak działa kocioł kondensacyjny?

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Do kotła jest dostarczane powietrze oraz paliwo, czyli gaz ziemny lub propan. W wyniku spalania gazu powstają spaliny, a w nich także para wodna. Para jest kondensowana – stąd nazwa tego typu kotłów.

Kocioł odzyskuje ciepło z pary wodnej i ta dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji centralnego ogrzewania. Czym to się różni od działania kotłów konwencjonalnych? W nich ciepła para wodna uchodzi ze spalinami przez komin, a więc jej potencjalna energia jest tracona. Dlatego też gazowe kotły kondensacyjne zużywają zdecydowanie mniej paliwa.

Skraplanie, czyli wymiennik

Rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że gazowe kotły kondensacyjne lepiej wykorzystują energię paliwa. Jak to się dzieje? Podczas spalania gazu zachodzi też proces skraplania pary wodnej w wymienniku kotła i przewodzie spalinowym. Dzięki tej metodzie odzyskiwania ciepła ze spalin, sprawność kotłów kondensacyjnych jest ponad 100%. W praktyce oznacza to, że zużycie paliwa w takich kotłach jest o 30% niższe niż w urządzeniach starszego typu.

Efektywny kocioł kondensacyjny

Jednym z najbardziej efektywnych energetycznie kotłów dostępnych na naszym rynku jest kocioł z serii Exclusive X. Sercem urządzenia jest wymiennik wykonany ze stali nierdzewnej. Dzięki właściwościom tego materiału następuje równomierny rozkład temperatury, co zapobiega tworzeniu się miejsc przegrzewu i tym samym zwiększa trwałość wymiennika. W praktyce bardzo ważne jest to, że dostęp do wymiennika i pozostałych podzespołów jest z przodu urządzenia, bowiem to ułatwia zarówno montaż kotła, jak i jego późniejszą konserwację czy naprawy.

Więcej o serii Exclusive Xhttps://beretta.pl/produkt/exclusive-x

Sterowanie

Kocioł z serii Exclusive X można połączyć z inteligentnym programatorem Hi, COMFORT. Dzięki temu zdalnie sterujemy kotłem i całym systemem za pomocą mobilnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Wykorzystanie programatora nie tylko ułatwia sterowanie pracą systemu ogrzewania, ale również podnosi klasę efektywności energetycznej urządzenia na wysoki poziom A+. Szczegóły na:  https://www.hi-comfort.com/pl

  • Jeżeli chcesz kupić kocioł, wymienić na nowy, potrzebujesz fachowej porady i szczegółowych informacji na temat kotłów kondensacyjnych marki Beretta, szukasz fachowca, który wykona usługę instalacyjną lub serwisową, skontaktuj się z Autoryzowanym Instalatorem beretta.pl/kontakt/aib   lub Serwisantem Beretta – beretta.pl/kontakt/asb
PRZECZYTAJ...
krótkie i pomocne odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych
ZOBACZ...
jak odpowiednio dbać o urządzenie grzewcze i jak poradzić sobie w razie jego usterki© Beretta 2022