Poradnik / Artykuły, Podobne / Dobór mocy kotła gazowego do mieszkania i domu jednorodzinnego

Dobór mocy kotła gazowego do mieszkania i domu jednorodzinnego

Moc kotła gazowego oblicza się, biorąc pod uwagę powierzchnię domu lub mieszkania, jego kubaturę, straty ciepła, jakie wynikają z technologii i tego jak dawno budynek został zbudowany. Poza tym istotne jest czy kocioł ma tylko ogrzewać budynek, czy również dostarczać ciepłą wodę użytkową. Najlepiej, by zapotrzebowanie na ciepło obliczał projektant.

Kocioł tylko do ogrzewania

Skutecznie ogrzewający pomieszczenia kocioł gazowy musi dostarczyć tyle ciepła, by zniwelować straty energii oddawanej do otoczenia. Należy brać pod uwagę stary ciepła w najchłodniejsze zimowe dni.

Jak to sprawdzić? Uzyskanie takiej wiedzy jest proste w wypadku nowo wybudowanego domu, który posiada dokumentację techniczną lub świadectwo energetyczne, w których podane są takie parametry. Trudniej jest w przypadku istniejących już domów, szczególnie tych zbudowanych kilkadziesiąt lat temu. Orientacyjnie przyjmuje się, że wskaźniki strat ciepła dla takich budynków wynoszą:
od 120 do 200 W/m² – dla domów bez izolacji cieplnej, wybudowanych przed rokiem 1980;
od 90 do 120 W/m² – dla domów z lat 80. i 90. ubiegłego wieku;
od 60 do 90 W/m² – dla domów wznoszonych od końca lat 90., dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami, modernizowanych.

Nowoczesne domy, stawiane w nowoczesnych technologiach mają straty ciepła na poziomie od 40 do 60 W/m², a te energooszczędne nawet poniżej 40 W/m².

Jakiej mocy powinien więc być kocioł w nowym domu o przykładowej powierzchni 150 m2? Zapotrzebowanie na ciepło wynosi tu mniej więcej 9000 W (150 m² x 60 W/m²=9000 W), czyli minimum 9 kW. Kotły Beretta mają homologację Range Rated, która pozwala dostosować maksymalną moc kotła do rzeczywistego cieplnego zapotrzebowania systemu grzewczego, wielkości ogrzewanej powierzchni oraz do wyliczeń projektanta.

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa

Do takich potrzeb można wybrać jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny Beretta EXCLUSIVE X o zakresie modulacji 3,6-20 kW/3,6-25 kW (c.o./c.w.u.), do którego podłączymy zasobnik KWADRO TOP 120 tej samej marki. (…) Więcej o kotle jednofunkcyjnym: https://beretta.pl/produkt/exclusive-x jednocześnie obniżenie mocy c.o. nie wiąże się z obniżeniem mocy dla ciepłej wody użytkowej – maksymalna moc na c.w.u. zasobnika Beretta KWADRO TOP 120 pozostanie na poziomie 25 kW, a to daje komfort korzystania z ciepłej wody.

  • Jeżeli chcesz kupić kocioł, wymienić na nowy, potrzebujesz fachowej porady i szczegółowych informacji na temat kotłów kondensacyjnych marki Beretta, szukasz fachowca, który wykona usługę instalacyjną lub serwisową, skontaktuj się z Autoryzowanym Instalatorem beretta.pl/kontakt/aib   lub Serwisantem Beretta – beretta.pl/kontakt/asb

1 thought on “Dobór mocy kotła gazowego do mieszkania i domu jednorodzinnego”

Comments are closed.

PRZECZYTAJ...
krótkie i pomocne odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych
ZOBACZ...
jak odpowiednio dbać o urządzenie grzewcze i jak poradzić sobie w razie jego usterki© Beretta 2022