Poradnik / Artykuły, Podobne / Czy twarda woda szkodzi kotłom centralnego ogrzewania?

Czy twarda woda szkodzi kotłom centralnego ogrzewania?

Tak szkodzi, ponieważ twarda woda zawiera znaczne ilości związków wapnia i magnezu, które wytrącają się z niej w postaci osadów, czyli tzw. kamienia. Przez to spada efektywność kotła i może dojść do usterek.

Jeżeli w instalacji jest twarda woda, to komponenty, przez które ona przepływa po pewnym czasie przestają działać prawidłowo. Jakie mogą być skutki?

  • Spadek efektywności kotła
  • Zwiększone zużycie paliwa
  • Zmniejszenie ilości energii dostarczanej do instalacji grzewczej lub ciepłej wody użytkowej
  • Powstaje więcej zanieczyszczeń wydzielanych przez kocioł
  • Zwiększa się awaryjność kotła

Dlaczego twarda woda jest szkodliwa dla kotłów?

Główną przyczyną spadku efektywności kotła są osady, które zmniejszają przewodność cieplną wymiennika. W konsekwencji mniej energii jest transportowane z gorących spalin do wody, osady zmniejszają także efektywny przekrój przepływu w wymienniku, przez co zwiększa się jego opór wewnętrzny, a to prowadzi do zmniejszenia ilości wody przepływającej przez kocioł, a więc zmniejszenia ilości ciepła transportowanego z kotła do instalacji. Osady z twardej wody źle wpływają na niezawodność kotła, ponieważ utrudniają pracę jego komponentów, takich jak tłok siłownika zaworu trójdrogowego, wirnik pompy czy pływak włącznika przepływu c.w.u.

W efekcie będą wyższe rachunki za gaz, zmniejszony komfort cieplny oraz częste wizyty serwisantów.

Jak zapobiec usterkom?

Nowoczesne kotły gazowe powinny pracować w zamkniętych obiegach hydraulicznych, dzięki którym nie trzeba dostarczać ciągle świeżej wody do instalacji, a tym samym zapobiegamy wytrącaniu się osadów w wody. Dobrym sposobem jest także odcięcie obiegu hydraulicznego kotła od obiegu instalacji grzewczej za pomocą wymiennika ciepłej wody. W ten sposób kocioł gazowy pracuje w zamkniętym układzie hydraulicznym. Co ważne, kotły Beretta posiadają naczynie wyrównawcze, umożliwiające pracę w tego typu układach z otwartą instalacją grzewcza. Można także stosować środki zmiękczające twardą wodę.

By zapobiec awariom powodowanym przez twardą wodę, kotły gazowe Beretta mają specjalny program, który co pewien czas, na bardzo krótko uruchomia urządzenia wewnętrzne po to, by nie blokowały się z powodu osadu.

PRZECZYTAJ...
krótkie i pomocne odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych
ZOBACZ...
jak odpowiednio dbać o urządzenie grzewcze i jak poradzić sobie w razie jego usterki© Beretta 2022