Pompa ciepła powietrze-woda może być instalowana w każdym domu, do którego jest doprowadzona energia elektryczna.
Działanie pompy polega na podgrzewaniu wody w instalacji energią uzyskaną z ciepła z otaczającego powietrza. Wykorzystują do tego energię elektryczną.
W przypadku umiarkowanego zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie domu, pompy ciepła są energooszczędną alternatywą dla kotłów i klimatyzatorów. W sezonie grzewczym pompy przenoszą ciepło odzyskane z chłodnego powietrza, by ogrzać dom. Natomiast latem mogą zastąpić klimatyzację, ponieważ przenoszą ciepło z domu do otoczenia.
POMPA CIEPŁA HP 260 ACS SC
Jakie są zalety pomp ciepła?
- Łatwość instalacji
- Cicha praca
- Niezawodność działania i znikoma konieczność konserwacji
- Wykorzystują energię odnawialną, ponieważ pompy nie wytwarzają ciepła, a tylko je przenoszą, dzięki czemu nie zużywają naturalnych zasobów energetycznych ziemi. To wpływa nie tylko na niskie koszty eksploatacji, ale i ceny zakupu pomp – dotacje rządowe wspomagają rozwój przyjaznych dla środowiska alternatywnych źródeł ogrzewania.
Co to jest współczynnik COP?
Główną cechą charakteryzującą pompy ciepła jest współczynnik COP, który zależy od samej pompy ciepła oraz od temperatury powietrza do niej dostarczanego. Współczynnik COP określa efektywność pompy, czyli ile dostarczy energii z doprowadzonego powietrza w stosunku do zużytej energii elektrycznej. Podawany czasem przez producentów współczynnik SPF jest pochodną COP, jednak sposób jego obliczania opiera się o dane statystyczne, więc bezpośrednie porównywanie tego współczynnika bez znajomości sposobu jego wyliczenia przez danego producenta może prowadzić do mylnych wniosków.
Pompa zamiast boilera
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamiana elektrycznego bojlera do przygotowania ciepłej wody użytkowej na pompę ciepła typu powietrze-woda. To bardzo obniży koszty. W takim przypadku można zastosować model pompy Beretta HP-E 260 ACS. Została zaprojektowana do pracy w temperaturze od -5°C do +32°C, bez konieczności włączania dodatkowych źródeł ciepła, takich jak kocioł węglowy czy gazowy. Jest przystosowana zarówno do pracy z powietrzem pobieranym z wewnątrz, jak i z zewnątrz pomieszczenia, w którym została zainstalowana.